24 Kasım 2011 Perşembe

Değersiz Mevsimler

 
   Yerleri sarıdan kahveye boyayan dökülmüş yapraklar,
   Ne yapacağını bilmeyen karasız bulutlar,
   Balık sezonunun girmesi,
   Rüzgarın sert sert esmesi
   Kadife pantolonlara, boğazlı kazaklara sempatiyle bakmalar.
   Havadan etkilenip buram buram aşk ,hüzün kokan şarkıları dinlemeler
   Teoman 'istanbul da sonbahar' paylaşımlarının artması
   Ne zaman geldiğini anlamadığım ama başını alıp gitmeye çok az zamanının kaldığını bildiğim güz ; aklıma hep sıcak kahveyi getirir.
   Şekersiz ama kreması bol.
   Tadı acı ama sevilesi.
  Güneşi sürekli saklama çabasına girişi can sıkıcı olsa da ,sis;biraz endişe kokarken, sessizliği sevdiriyor.Bir de yağmurlar tabi.Yürümek hayattan kopuk ,yüzünü yıkayan yağmurdan dolayı duyulan mutlulukla , biraz üşüme birde toprak kokusu.Ne güzel terapi.
   Renklerini sevdiğim sonbahar böyle hoş pastel tonlarını hatırlatırken bana, birilerine de 'aşk başka sonbahar da hele ki kasım da'  nutukları attırır.İstisnasız evrende ki herkesin kasım ayında aşkı acayip farklı yaşaması ,hissetmesi baya ilginç.Kasım da aşk diğer aylardan farklı değildir, aynıdır.Her şey eskisi gibidir.
   Birinin  ellerini ellerinde hissetmek için kasıma gerek yoktur.Güneş kovalarken rüyalarımızı, uyanmamak için direniyorsak bu herhangi bir gün olabilir.Aşk dediğiniz şey film repliği değildir. Çalınca birden irkilip hatırladığınız kurulu saat değildir.Belirli gün ve haftalardan ,doğum günlerinden değildir,  yıl da bir kere kutladığınız.
   Yorgunluktan göz kapaklarınız kapanırken karanlıkta onun resmi beliriyorsa,duvarlardan ,sayfalardan kazısanız da yazıları geçmez ,bitmez.Temmuzun ortasında bile burnunuz akıyorsa buna sebep yaz gribi değildir.Böyle bakınca yaz ayları  gerçekçidir üstelik ,sonbahar daha aldatıcı.

   Aynalarla kaplıdır etrafı.
   Bir sürü bir sürü aynayla.
   Ona benzer onlarcası.
   Hangisi gerçeği hangileri çakması?
   Önemli değildi açıkçası
   Benim ki sadece bir kalp yanılgısı.
   ***
   Belli tarihleri beklemezsin.Sadece seversin.Şubata gerek yoktur, mayısa,hazirana,ağustosa,eylüle, ekime,kasıma..Zamanın önemi yoktur,hiç yoktur.
   Aşk hep vardır çünkü.Yağan yağmurda, dökülen  sarı yaprakta, kaşarlı tostun tam ortasında, kahve köpüğünde, martı sesinde, saatin tik taklarında ,hızlı giden taksinin camından savurulan saçta, simitin yanında içilen çayda, taze ekmek kokusunda, kumbarada, golde,baskette, saçma sapan esprilerde,yastıkta, sıcak kestanede, ızgara balıkta, tarotta, kedinin yumağında, yeşil çayda,  yeşilçam türk filmlerinde vs, vs...
  Gözlerinle seversin akvaryumda ki balığı sever gibi çok seversin.En dar sokaktan bile daha dar olan yüreğine sığdırabilmişsindir o sevgiyi, üstelik böylesine büyükken.
  Kardan kalpleri ,güneş eritemez.Sıcak sevgiyi yağmurlar söndüremez.İşte bu yüzden mevsimlerin sözü geçmez!
  ***
 -Ayna ayna sihirli ayna ,söyle bana aşk ne yapıyor bu sonbahar da?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder