21 Mayıs 2012 Pazartesi

Yaşadığını Hisset


             


              Yaşadığını hissetmek için koşmak gerek bazen.Bir sn bile durmadan,kaslarına acımadan, rekor kırmaya yemin etmiş bir atlet gibi durmadan koşmak.Alnından burcu burcu terler akmalı .Kalbin , bedeninden fırlayıp  gözyüzünde ki bir yıldızın tepesine konacak kadar atmalı, koltukaltı ter bezleri hiç olmadığı kadar fazla mesai yapmalı, ağızda ki kuruluktan önce akciğere hava yetiştirme telaşı sarmalı bedenini.Karın boşluğuna iğneler batıyormuş hissi oluşmalı.
              Dizlerin seni taşımaktan vazgeçtiğinde, sen de koşmaktan vazgeçersin.Bir anda yere atarsın kendini.Eve gidip, peş peşe dikeceğin soğuk su dolu bardakların hayalini kurarsın.İşte bunları düşündüğün anlar, hayatının en önemli anı olur.Etrafta değerli sanıp  üzüldüğün her şeyin , zerre kadar önemsiz olduğunu anlarsın.Sen varsın işte. Koştuğun o yolda sen vardın.Oksijen senin akciğerine nüfus etti.Sen diledin sadece kendin için diledin, her şeyin iyi olmasını.İlk defa belki de bencillik yaptın.Birileri yüzünden ağladığın için göz pınarlarından, düşünmekten harap ettiğin için kaçan uykularından,başkasına kızıp, acısını  çıkardığın o diğer insanlardan, ters cevaplar verdiğin annenden, asık suratla baktığın günün ilk ışıklarından, tadını almadan içtiğin çorbadan özür dilemenin vaktidir.
             Dudağını ısır ve diline gelen kanın tadını al.Gözlerini kocaman aç ve gör! Sen yaşıyorsun, o başkasına sarılıp uyusa da , en yakın bildiklerin yüzüne yalan söylese de, canından çok sevdiklerin toprakla bir olsa da ,düşünmekten  gece ile gündüzü birbirine karıştırıp zaman kavramını unutsan da yaşıyorsun.
             Kalbin,oksijen,dizlerin, koştuğun o yol hepsi senin.Bırak onun aşkı senin olmasın, bırak o yalan insanlar ellerini tutmasın.Ne çıkar?Senin tek sorunun yanlış şeyleri sevmek.Hatırlasana ne diyordu o çok sevdiğin  şiir de;

'İlle de bir şeyleri sahipleneceksen, Çatıların gökyüzüyle birleştiği yerleri sahipleneceksin. Gökyüzünü sahipleneceksin. Güneşi, ayı, yıldızları…Mesela kuzey yıldızı,senin yıldızın olacak. "O benim." diyeceksin.'

          Gökyüzündekiler seni çok sevmiş,sevmekten korkmamış.Hangi çatının altına saklanırsan saklan kafanı çıkardığın an göz kırpmış.Çarşaf olup sarmış seni,hiç fark etmedin mi?
   Hiçte yalnız değilsin.
   Kalbin en içeride,gökyüzü üzerinde.
   Derin bir nefes al önce, sonra özür dile, içinden nasıl geldiyse. 
   Özür dile işte, istemeden birisini sevdiğin için ,bilmeden birilerini kırdığın için özür dile.


Bağlanmayacaksın (şiirin devamı için buraya bkz)

1 yorum:

  1. çook beğendim bu konular güzel konular Melt ;)

    YanıtlaSil